Run Through the Clouds

Age Group Results

June 02, 2018


Results By Race Adventures www.raceadventuresunlimited.com


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Andrea McArdle 1435 25 7 44:39.9
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Paula Martinez Las Cruces NM 1344 58 49 1:02:58.5
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Amelia Heredia Alamogordo NM 1330 13 70 1:10:32.7
2 Sage Jackson Tularosa NM 1333 14 78 1:12:15.0
3 Bryanna Bradshaw  1306 12 105 1:29:17.5
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Madison Varnier Holloman AFB NM 1387 18 69 1:10:28.2
2 Aaliyah Smith 1378 19 112 1:39:56.6
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Andrea McArdle 1435 25 7 44:39.9
2 Lauren Duque 1315 28 10 45:47.6
3 Breeann Sachs 1375 25 54 1:04:49.1
4 Jennifer Leute 1342 29 60 1:06:10.6
5 Christina Ashley 1301 24 71 1:10:41.8
6 Rebecca Henslee  1329 28 103 1:25:53.5
7 Colleen Calderon 1308 22 104 1:27:56.4
8 Sabrina Solorio 1379 27 113 1:40:36.6
9 Brianna Moon 1350 20 115 1:41:48.3
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lindsey Montoya 1425 39 12 47:02.2
2 Brianne Rahn Alamogordo NM 1368 35 24 56:33.4
3 Brynn Borer Alamogordo NM 1428 32 27 57:20.7
4 Rebecca Eza 1429 36 31 58:02.4
5 Alisha Edmiston 1316 36 36 59:34.9
6 Nicole Wilbanks Mayhill NM 1407 32 38 59:47.7
7 Lynette Nelson 1354 37 50 1:03:15.7
8 Adrienne West Cloudcroft NM 1398 39 51 1:03:53.8
9 Daniela Leon El Paso TX 1341 30 52 1:04:13.7
10 Michelle Morton El Paso TX 1352 36 63 1:08:07.5
11 Jessie Willett  1403 35 89 1:18:09.4
12 Ashley O'brien Alamogordo NM 1355 30 94 1:20:14.9
13 Lara Sanborn Alamogordo NM 1376 33 110 1:36:07.2
14 Monica Lopez El Paso TX 1343 38 111 1:39:34.6
15 Julie Walker 1391 38 114 1:41:12.7
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cindy Preslar  1364 48 23 56:23.0
2 Jessica Sherman 1423 41 29 57:41.9
3 Heather Blanton 1416 42 39 1:00:01.8
4 Heather Podhajecki Alamogordo NM 1361 47 42 1:01:29.8
5 Claire Foresman  1319 45 44 1:02:14.4
6 Leona Wicks 1399 40 58 1:05:27.0
7 Melissa Hernandez 1332 41 59 1:05:39.8
8 Alicia Datzman 1312 41 75 1:11:28.4
9 Trish Duque Mesilla Park NM 1434 45 83 1:14:05.4
10 Leanne Weldon 1394 41 87 1:16:22.9
11 Julie Summerfor Pearson 1360 49 93 1:19:27.4
12 Brooke Boren Las Cruces NM 1419 42 95 1:20:42.7
13 Rhonda Moon 1349 40 101 1:25:07.1
14 Jennifer Green  1322 49 117 1:58:30.1
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Paula Martinez Las Cruces NM 1344 58 49 1:02:58.5
2 Dorian Ramirez 1370 52 57 1:05:26.3
3 Sandra Mcdonald El Paso TX 1346 52 61 1:07:37.4
4 Shannon Lathrop 1338 50 64 1:08:24.0
5 Rocio Aquirre 1430 50 66 1:09:39.8
6 Traci Maynez Las Cruces NM 1345 56 67 1:10:09.0
7 Libby Davis Cloudcroft NM 1415 59 73 1:11:21.8
8 Lenora Barr Alamogordo NM 1410 52 82 1:13:16.7
9 Kara Ashley Carlsbad NM 1302 53 91 1:18:46.4
10 Andra Wilcox 1400 51 97 1:21:38.6
11 Sylvia Lauer Las Cruces NM 1340 59 98 1:21:59.0
12 Lupe Valenzuela Alamogordo NM 1386 59 99 1:21:59.9
13 Jennie Ward 1392 51 106 1:29:45.6
14 Gina Sweeny 1382 54 118 1:59:05.4
15 Teresa Gygax 1325 54 119 1:59:05.7
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cathy Waggoner Cloudcroft NM 1389 69 107 1:29:59.8
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Preslar  1363 45 1 40:05.3
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Frederic Moras Ruidoso NM 1351 59 26 57:11.0
Top

Male 10 -14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lorenz Foresman  1320 10 32 58:22.8
2 Ricky Preslar  1366 11 34 58:33.9
3 Max Preslar  1365 14 35 58:34.0
4 nick stevens  1381 11 41 1:00:45.9
5 Arthur West Cloudcroft NM 1396 13 79 1:12:19.1
6 Georgy Ortega 1411 14 100 1:22:06.8
7 Bodhi West Cloudcroft NM 1397 11 109 1:33:41.6
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Seth Rodriguez San Elizario TX 1372 15 3 43:00.0
2 Jordan Mares 1418 16 4 43:01.4
3 Cameron Bailey-garcia 1303 17 8 44:59.9
4 Dante Deanda 1313 16 9 45:01.1
5 Dylan Jones  1335 16 11 46:13.9
6 Shawn Karthcner 1417 18 13 48:00.5
7 Taylor Rogers 1413 17 14 49:06.9
8 Jacob Dacus 1433 18 20 53:13.1
9 Kagen Watson  1393 16 28 57:36.2
10 Dakota Moon 1348 16 45 1:02:22.0
11 Jai Qureshi  1367 15 48 1:02:36.9
12 Chance Cass  1310 15 68 1:10:22.2
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Phillip Lapoint Alamogordo NM 1336 25 5 44:05.5
2 Fernando Padilla El Paso TEXAS 1358 29 55 1:05:18.6
3 Xavier Becker 1436 27 72 1:10:43.1
4 Samuel Dacus 1432 21 74 1:11:23.9
5 Taylor Zimmer 1406 25 80 1:12:53.7
6 Chris Black 1305 25 116 1:41:48.7
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dright Rabe 1424 33 2 41:37.4
2 Tavis Rabon 1422 35 18 52:37.1
3 Jonathan Tubbs 1408 36 22 55:09.0
4 Trevor Sachs 1374 31 30 57:51.8
5 Jake Edmiston  1317 32 37 59:35.2
6 Aaron Ornelal 1427 39 40 1:00:04.4
7 Joe Dickinson El Paso TX 1314 37 53 1:04:44.8
8 Deroh Jones 1421 35 56 1:05:23.1
9 Derek Miller Alamogordo NM 1431 30 76 1:11:29.3
10 Matt Henslee  1328 34 84 1:16:08.2
11 Thelma Laredo Clark 1337 39 85 1:16:13.6
12 Brad Weldon Las Cruces NM 1395 39 88 1:17:13.9
13 Brian Walinski 1390 37 90 1:18:33.1
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Preslar  1363 45 1 40:05.3
2 Tomas Foresman  1318 46 6 44:20.5
3 Joaquin Graham Las Cruces NM 1412 43 15 49:56.8
4 Daniel Cass  1309 41 16 51:43.4
5 Matt Willett  1402 46 17 52:36.8
6 Joey Pacheco  1357 47 19 52:44.6
7 Gary Truex Portales NM 1384 46 21 54:08.0
8 Gilberto Heredia Alamogordo NM 1331 49 25 56:56.2
9 George Vescovo Las Cruces NM 1388 41 33 58:33.7
10 Stephan Gross Alamogordo NM 1324 42 77 1:11:42.9
11 Jose Meza El Paso TX 1347 47 86 1:16:14.0
12 Eric Pearson 1359 48 92 1:19:27.1
13 Mark Griffith 1323 45 122 2:12:04.1
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Frederic Moras Ruidoso NM 1351 59 26 57:11.0
2 Stephen Podhajecki Alamogordo NM 1362 50 43 1:01:36.4
3 Alfredo Ramirez 1369 54 46 1:02:27.5
4 Norman Swope Cloudcroft NM 1414 55 47 1:02:27.7
5 Alfredo Trujillo El Paso TX 1385 54 65 1:08:51.5
6 Robert Lathrop 1339 50 81 1:12:54.9
7 Jon Boren Las Cruces NM 1420 52 96 1:20:44.9
8 Brian Wilson El Paso TX 1405 57 108 1:30:37.3
9 Kenneth Sargent 1377 54 121 1:59:12.0
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gary Sweeny 1383 67 120 1:59:11.7
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Mylius 1353 70 62 1:07:56.1
2 Robert Wilkins Alamogordo NM 1401 77 102 1:25:42.7