9th Annual Danny Ray Sanchez Memorial

Age Group Results

August 31, 2019


Results by Race Adventures Unlimited


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura Pennington 990 31 6 20:58.8 20:58.8
Top

Female no age given

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Annette Gutierrez 996 0 69 36:42.7 36:42.7
Top

Female 14 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gaby Deanda 784 13 26 26:14.8 26:14.8
2 Anabelle Garcia Dr. Sue Shook 59 9 32 26:33.7 26:33.7
3 Maya Frescas 966 13 36 28:18.9 28:18.9
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Delia Rivas Unashamed 780 18 67 36:29.6 36:29.6
Top

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ashley Mendoza 920 28 30 26:22.8 26:22.8
2 Celeste Rivera Dr. Sue Shook 984 29 31 26:23.6 26:23.6
3 Katelynn Duarte DAN'S TEAM 983 20 45 31:30.6 31:30.6
4 Alyssa Salas DAN'S TEAM 56 26 68 36:34.7 36:34.7
Top

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Krystal Thompson Unashamed 773 31 8 22:09.6 22:09.6
2 Martha L. Chavez 989 31 13 23:03.9 23:03.9
3 Adriana Atkinson 962 36 19 24:49.1 24:49.1
4 Monica Jones 933 37 24 25:54.3 25:54.3
5 Ashley Craig 977 36 29 26:22.3 26:22.3
6 Sarah Brown 786 38 33 26:40.6 26:40.6
7 Donna Stumph 785 30 35 27:34.1 27:34.1
8 Nohemi Madrid 994 38 41 30:45.0 30:45.0
9 Caitlin Beal 787 30 43 31:15.2 31:15.2
10 Pinique Singleton 921 30 44 31:20.3 31:20.3
11 Priscilla Yanez Unashamed 775 31 46 31:58.9 31:58.9
12 Fatima Chavez 988 33 51 32:50.7 32:50.7
13 Michelle Montoya Unashamed 776 35 54 33:19.2 33:19.2
14 Jessica Jimenez 948 32 61 34:37.6 34:37.6
15 Crysti Couture 945 33 65 35:22.0 35:22.0
Top

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hilda Garcia 926 41 27 26:19.0 26:19.0
2 Pat Duarte DAN'S TEAM 982 48 28 26:22.0 26:22.0
3 Blanca Topete 917 40 38 28:38.0 28:38.0
4 Talia Ryan 941 42 39 29:49.1 29:49.1
5 Yvette Rivera 557 43 48 32:05.0 32:05.0
6 Michelle Rupe 955 49 52 32:54.4 32:54.4
7 Cindy Trevizo Mission Ridge 766 46 53 33:00.9 33:00.9
8 Monica Gamboa 995 46 57 33:45.7 33:45.7
9 Monique Taylor Unashamed 779 45 76 38:39.7 38:39.7
10 Laura Moore 976 44 78 39:09.7 39:09.7
11 Suzzette Jurado 946 40 79 39:10.6 39:10.6
12 Veronica Gutierrez 556 48 80 39:12.5 39:12.5
13 Tammy Revesz 993 47 81 39:13.0 39:13.0
14 Tricia Frescas 964 41 88 40:59.4 40:59.4
Top

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katherine Koenemann 937 54 60 34:14.7 34:14.7
2 Lucy Pinedo Dr. Sue Shook 997 57 63 34:58.2 34:58.2
3 Terri Ponzio DAN'S TEAM 57 56 82 39:23.7 39:23.7
Top

Female 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Bradford 922 61 37 28:33.7 28:33.7
2 Evorn Jackson 927 62 75 38:37.3 38:37.3
3 Martha Roche 986 64 87 40:56.2 40:56.2
Top

Female 70 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Olga Garcia Dr. Sue Shook 60 71 42 30:59.2 30:59.2
2 Mary Morrison 957 77 83 39:34.4 39:34.4
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Billy Atkinson 961 39 1 18:02.9 18:02.9
Top

Male no age given

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Unknown Partic. 554 554 85 39:53.9 39:53.9
Top

Male 14 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Preston Arnett 923 13 2 18:45.7 18:45.7
2 Jalen Ryan 944 14 23 25:51.6 25:51.6
3 Noah Frescas 967 8 70 37:50.1 37:50.1
4 Seth Topete 916 9 89 41:51.4 41:51.4
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elias Rivas Unashamed 781 17 10 22:48.8 22:48.8
2 Julius Ryan 943 16 18 24:25.5 24:25.5
3 Axel Aguilar Topete 918 15 50 32:48.9 32:48.9
4 Dakota Duchene Unashamed 778 19 59 34:04.3 34:04.3
Top

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Josue Nunez Dr. Sue Shook 760 28 4 20:25.8 20:25.8
2 Ignacio Reveles DAN'S TEAM 58 26 40 30:34.1 30:34.1
Top

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alex Navarro 999 35 3 20:17.1 20:17.1
2 Robert Sears 975 33 5 20:51.8 20:51.8
3 Ben Thompson Unashamed 772 31 12 22:49.4 22:49.4
4 Timothy Rybak 925 39 14 23:18.4 23:18.4
5 John Warren 947 34 15 23:31.1 23:31.1
6 Adrian Gutierrez 1000 33 16 23:37.6 23:37.6
7 Victor Garcia 968 38 17 24:16.1 24:16.1
8 Adrian Rivera Dr. Sue Shook 985 31 22 25:18.8 25:18.8
9 Joey Dotson 980 38 34 27:27.4 27:27.4
10 Samuel Montoya Unashamed 777 35 55 33:19.4 33:19.4
11 Gabriel Hernandez 992 36 64 35:02.5 35:02.5
12 Zhamir Valles 998 38 72 38:11.1 38:11.1
13 Anson Cordeiro 788 35 73 38:11.3 38:11.3
14 Joshua Esparza Speechies & Friends 769 34 84 39:40.7 39:40.7
Top

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ernest Rubio 789 46 9 22:30.0 22:30.0
2 Aaron Stone 934 42 11 22:49.1 22:49.1
3 Mark Johnsen 956 42 21 25:05.4 25:05.4
4 Edrick Arreola 915 43 25 26:10.1 26:10.1
5 Mario Yanez Unashamed 774 41 47 31:59.0 31:59.0
6 Rob Frescas 965 44 74 38:17.5 38:17.5
Top

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Josue Suarez 987 55 7 21:07.7 21:07.7
2 Hector Pacheco 932 51 66 36:23.2 36:23.2
3 Hector Rios 931 58 71 37:52.3 37:52.3
Top

Male 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Manny Juarez 936 62 20 24:51.6 24:51.6
2 Gilbert Velez 969 69 49 32:29.1 32:29.1
3 Russell Super 924 63 58 33:55.3 33:55.3
4 Ruben Sr. Pinedo Dr. Sue Shook 762 68 77 38:56.9 38:56.9
5 Johnnie Yellock 979 65 86 39:54.4 39:54.4
Top

Male 70 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Manny Schydlower 991 76 56 33:32.4 33:32.4
2 Ernie Bautista 935 77 62 34:48.2 34:48.2
Top

Male 80 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bufe Morrison 958 80 90 51:14.9 51:14.9