Trails & Rails 2018

Age Group Results

August 25, 2018


Results By Race Adventures www.raceadventuresunlimited.com


Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

8 Mile

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Davena Norris Las Cruces NM 60 31 20 1:20:34.5
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jessie Muscianisi 58 14 37 1:28:30.7
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kate Fletcher El Paso TX 26 28 34 1:27:25.8
2 Madeline Dixon 21 21 69 1:51:56.2
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Davena Norris Las Cruces NM 60 31 20 1:20:34.5
2 Brynn Borer 10 33 32 1:26:34.9
3 Michelle Denton Clovis NM 20 36 38 1:29:22.9
4 Melanie Farrar 826 34 43 1:32:23.3
5 Alyshia Admiston 3 37 45 1:34:07.3
6 Daniela Leon El Paso TX 46 30 56 1:41:36.4
7 Adrienne West Cloudcroft NM 91 39 57 1:41:50.7
8 Erica Bejarano El Paso TX 6 32 58 1:42:12.0
9 Moriah Stern 78 30 76 2:05:14.9
10 Rachel Haverporth 34 31 79 2:06:40.8
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cindy Preslar Cloudcroft NM 15 48 22 1:21:01.1
2 Jamie Cully El Paso TX 101 43 39 1:29:23.4
3 Stacie Williams 95 47 40 1:30:36.6
4 Heather Podhajecki Alamogordo NM 66 47 42 1:32:00.5
5 Brandi Mangan El Paso TX 51 41 53 1:38:46.1
6 Melissa Hernandez 36 41 54 1:39:14.3
7 Michelle Lemke El Paso TX 45 44 55 1:39:50.9
8 Melainie Elliott Anthony TX 22 45 59 1:42:41.6
9 Mandy Lugo 47 42 62 1:44:30.2
10 Jennifer Peters Carlsbad NM 65 44 71 1:57:34.4
11 Tina Folden Douglasville GA 27 49 83 2:16:56.9
12 Liisa Mills Carlsbad NM 57 47 84 2:20:13.7
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gretchen Mcelroy 54 53 26 1:22:41.2
2 Kathy Chase La Luz NM 18 58 46 1:34:32.6
3 Beth Walters Las Cruces NM 86 51 50 1:37:05.1
4 Laura Bernal El Paso TX 7 55 52 1:38:24.4
5 Shannon Lathrop 96 50 66 1:51:21.0
6 Karen Smith El Paso TX 76 52 68 1:51:54.8
7 Traci Maynez Las Cruces NM 52 56 72 1:59:20.8
8 Elsa Nunez El Paso TEXAS 61 52 73 1:59:24.4
9 Connie Mcmahan 55 56 80 2:09:35.5
10 Sylvia Lauer Las Cruces NM 44 59 82 2:13:15.2
11 Lupe Valenzuela Alamogordo NM 82 59 85 2:28:12.4
12 Jennie Ward 88 51 86 2:36:17.8
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cathy Waggoner Cloudcroft NM 84 69 61 1:43:45.1
2 Cathy Bradford 11 60 64 1:47:21.5
3 Kathy Kirsling Tijeras NM 41 69 78 2:06:13.0
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Preslar Cloudcroft NM 1 45 1 56:42.7
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maximus Preslar 17 14 2 1:00:22.5
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dylan Jones Cloudcroft NM 38 16 4 1:04:04.3
2 Max Seidel 74 15 6 1:06:27.4
3 Taylor Rogers 73 17 7 1:07:12.4
4 Ethan Walker Cloudcroft NM 85 17 9 1:09:35.7
5 Kagen Watson Mayhill NM 877 16 18 1:20:25.3
6 Dakota Moon 847 16 24 1:21:32.2
7 Zane Seidel Cloudcroft NM 75 16 30 1:25:19.3
8 Jai Qureshi Cloudcroft NM 68 16 47 1:34:51.9
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Phillip Lapoint Alamogordo NM 43 25 5 1:05:02.7
2 Brandon Reif 71 28 51 1:37:45.6
3 Kevin Mainini 49 27 77 2:05:15.3
4 Steven Prieto 67 29 87 2:36:21.1
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jake Admiston 2 32 3 1:03:34.5
2 Eric Borer Alamogordo NM 9 32 8 1:07:32.9
3 Dan Carter 97 36 10 1:09:57.1
4 Raul Tucker Las Cruces NM 81 34 12 1:11:04.6
5 Brian Gibson Alamogordo NM 29 30 16 1:19:51.3
6 Frank Bonnevie 8 31 17 1:20:02.7
7 Jeremy Mangan El Paso TX 50 36 23 1:21:04.1
8 Julian Canales 13 32 33 1:26:37.9
9 Ernest Cecil 16 39 44 1:32:58.1
10 Paul Mcalpine 53 35 48 1:35:50.3
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Preslar Cloudcroft NM 1 45 1 56:42.7
2 Trevor Teeselink Alamogordo NM 80 46 11 1:10:08.7
3 Matt Willett 94 46 13 1:16:19.6
4 Zach Gonzalez El Paso TX 30 45 14 1:18:53.1
5 Joey Pacheco Alto NM 62 47 15 1:18:57.5
6 Joseph Fuemmeler Las Cruces NM 28 40 19 1:20:34.2
7 Jay Jarden Las Cruces NM 37 45 25 1:22:06.7
8 Kurt Kochendarfer High Rolls NM 42 44 27 1:23:28.6
9 Gilberto Heredia Alamogordo NM 35 49 28 1:24:36.8
10 John Battle La Luz NM 5 49 31 1:26:02.4
11 Richard Douglas 820 47 35 1:28:29.3
12 George Vescovo Las Cruces NM 83 44 36 1:28:29.7
13 Oscar Romero El Paso TX 100 41 60 1:42:47.6
14 Stephan Gross Alamogordo NM 32 42 63 1:46:10.6
15 Sergio Pacheco El Paso TX 63 49 67 1:51:21.5
16 Randy Rapanut Santa Teresa NM 70 48 70 1:55:25.3
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Andrew Bencomo Las Cruces NM 99 54 21 1:20:49.6
2 David Mcmahan 56 58 41 1:31:54.1
3 Victor Firth El Paso TX 25 58 65 1:47:22.5
4 Juan Escobar El Paso TEXAS 24 55 74 1:59:25.5
5 Buddy Derrick 98 54 75 1:59:27.5
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kenneth Stebler El Paso TX 77 61 29 1:25:02.2
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Mylius 59 70 49 1:36:28.1
2 Robert Wilkins Alamogordo NM 92 77 81 2:11:50.6